Zvýšený sání alias příprava na šnorchl

 

Tak sem se konečně po mnoha letech dokopal k tomu abych si na kokotce zřídil zvýšený sání. Neříkam hned schválně  šnorchl, protože to ještě šnorchl neni. Ten to bude zase za čas.

 

 

Protože naše vozy mají původní sání z filtrboxu vyvedený za levym předním světlem, hrozí v případě hlubšího brození nasátí vody do motoru. To motoru nedělá dobře, což zjistil např. Chip na Kocábě.  Zabránit nasání vody se dá tim, že se otvor pro nasávání vzduchu zvedne co nejvejš.  Toto se běžně řeší tzv. šnorchlem.  Trabl je že originál šnorchl, respektive ARB Safari Snorkel stojí ve Státech kolem 270 dolarů a v Česku u místních dealerů kolem 15 tisíc …. Takže tudy cesta nevede. Snažil sem se najít na internetu nějaký "samo domo" řešení, ale kupodivu na rozdíl od jinejch úprav je na todle internet skoupej. Zdá se že amíci to moc neřešej a kupujou si ten Safari Snorkel.  Jakejsi základ sem ale nakonec našel na Davidově autě, který upravoval nějakej Švýcar. A tak sem se rozhod jít toudle cestou a švýcarovo řešení malinko upgradovat. Řešení spočívá v instalatérskejch odpadovejch trubkách o průměru 5 cm koupenejch v Hornbachu.

 

Postup :

 

1)      Zajděte do Hornbachu (nebo do OBI, Bauhausu apod.) a kupte 4 kusy pravoúhlejch kolen, jednu nejkratší trubku co tam maj  a jednu cca 70 cm dlouhou trubku. Vše o průměru 5 cm a vše od stejnýho výrobce kterej už trubky vybavuje gumovejma těsnícíma kroužkama a daj se tak pěkně do sebe napasovat bez lepení. Celá tadle sranda vás vyjde na cca 100 Kč. Dále je třeba koupit nějakej pořádnej epoxid. Já použil dvousložkovej 4minutovej na lepení všeho od Alteca. Stál  69.- Kč v drogeriji v Radotíně.

 

2)    Rozeberte svůj filterbox (odhákněte vrchní díl se vzduchovou váhou, vyndejte filtr) a odšroubujte spodní díl od podběhu (doporučuju nastříkat zespoda šrouby sajrajtem na povolování šroubů jinak urvete navařený matky z podběhu -

     coš se stalo mně …). Spodní díl si dejte na stůl a odvrtejte si nejtky kerejma je tam přidělaná redukce. Tu pak vyndejte.

 

 

3)    Spodní díl filtboxu si pěkně vymejte od sajrajtu co tam máte a vysušte. Dirky po nejtcích zalepte epoxidem. Pak uš můžete vložit do díry dvě navzájem složený kolena z Hornbachu tak aby vnitřní konec spočíval na protější stranu než je nahoře vstup vzduchu do váhy vzduchu - tzn. doleva z pohledu zepředu. Venkovní konec druhýho kolena pak bude štelovací, takže je jedno kam míří. Vnitřní koleno teď přimatlejte epoxidem pořádně k filtboxu. Je třeba ho přimatlat z venku i zevnitř. Teď nechte celou věc pořádně vytuhnout někde v teple. Já to nechal pro jistotu přes noc.

 

 

4)    Když máte jistotu, že tam kolena držej jak židofská víra, můžete filtbox vrátit do auta. Našroubujte spodní díl k podběhu, nandejte filtr (skontrolujte ho, esli nepotřebuje vyměnit), nacvakněte vrchní díl. Nyní si připravte tu dlouhou rouru s kolenem. Skuste jí  nacpat podél podběhu nějak takle (můžou vadit dráty a pod a tak je pak třeba je přemístit) :

 

 

 

5)    Odměřte si kolik potřebujete z tý krátký roury (co vám zbyla) na propojení kolen od filtrboxu a od dlouhý roury a ufikněte jí. Následně můžete celou konstrukci spasovat do sebe (doporučuju namazat gumový těsnění něčim kluzkym - třeba jarem)

 

 

6)    Nakonec ještě nandejte na konec dlouhý roury poslední koleno a natočte ho směrem dolu - aby se do roury nedostala voda stejkajcí za kapotu podél podběhů a od čelního skla. Tim je práce hotová !

 

 

 

Potom co todle spácháte, můžete vesele brodit až do hloubky cca 1 metr.  Nemusíte se bát první vlny co vzniká nájezdem do vody. Každopádně v nějaký blízký budoucnosti plánuju vyvedení roury podběhem a blatníkem ven a po sloupku nahoru. To pak  z toho bude úplněj šnorch… J

 

 

ã Chorche 2005