Naviják Noell 4.3t

Aneb jak dostat naviják do 4runneru bez pevnostního nárazníku :-)

Takže po nákejch 4 letech toužení po navijáku se mi konečně splnil sen a pořídil sem za dobrý peníze (díky Aniello) čínskou kopii Warnu od společnosti Noell a.s.  Přeze všechny obavy různejch lidí, ba dokonce pomluvy se  ukázalo, že se opravdu neni čeho bát a že navijáky od Noella fungujou dobře. Od nás z klubu ho měl Petr (neš ho střelil i s autem) a má Standa a oba ho jen chválej. Petr byl dokonce jeden z jeho prvních majitelů (jeli sme ho tehdá do Jesenice kupovat spolu... No a tak po tejdnu dumání a měření jak ho dostat do kokotky sem byl o víkendu úspěšnej. Dva dny ležení na mrazu pod autem, před autem i nad autem sem sice vodnes rozlámanym tělem a nastydnutím, ale výsledek můžete nyní vidět tady...

Takže první věc, kterou musíte udělat je pořídit železo. Respektive plech. Já sem si ho nechal nastříhat v Kondoru za hroznej ranec (přes 1000 Kč!) Jestli můžete, sežente si ho rači něgde jinde... Budte potřebovat následující kusy :

Jakmile to máte hotový, je dobrý si to na autě pěkně vyměřit. Neni to totiš úplně symetrický. Musíte schodit spodní spojler pod nárazníkem a odšroubovat nárazník (ale nechat ho na autě kůli měření). Dále musíte vyříznout flexou do nárazníku otvor aby se tam naviják vešel. Vypadá to nějak takle :

Pak je třeba svařit držák navijáku podle naměrenejch údajů tak aby kratší plocháč byl vzadu a delší vepředu. Doporučuju předtim vyvrtat do plocháčů díry na šrouby od nárazníku a na šrouby který budou plocháče stahovat xobě kolem příčky mezi rámem (té ta černá věc s 8 velkejma dírama na obrázku nahoře). Neš budete vrtat díry na naviják, tak si ho tam ale nanečisto nejdřív skuste napasovat (neni to žádná sranda). Mněl sem ho venku fakt hodněkrát neš sem si byl jistej... No a taky neni od věci to stříknout barvou (já hameritem)

Nanečisto :

No a pak dyš už ste si jistý, tak můžete vesele držák nainplementovat do auta na pevno na šrouby od nárazníku, který můžete už dotáhnout na pevno, ale zatim nepřivařovat k rámu!

Před přivařenim udělejte poslední kontrolu na nečisto tak že přišroubujete naviják na držák a skontrolujte jestli něgde něco nepřekáží (mně samozřejmě překážel jeden úchyt nárazníku... a páčka od spojky navijáku najednou drhla o nárazník, stejně tak jako jeden z kontaktů ... Taky si skuste k tomu přidělat ochranej rám (esli ho máte) protože taky už nemusí pasovat...

Jakmile máte tudle poslední kontrolu za sebou, tak dojede na vaření. Já držák přivařil jednak k rámu (přední plocháč ke koncum rámu a ten co na něm je přišroubovanej naviják sem přivařil k příčce mezi rámem).

Výsledek i s nastříkaním :

No a teď nadejde chvilka "CH" protože skusíte naviják definitivně našroubovat na držák (já se s tim chvíli potrápil, protože díry najednou moc nepasovaly... kupodivu...). Našroubujte ochranej rám pokud ho máte.  Krabičku s relátkama umístěte jak je libo, kabely k baterce protáhněte dírou v čele (je nalevo od chladiče z čelního pohledu) a přišroubujte k baterce. Tim by to mělo bejt hotovo, když nepočítáme rolny.

Na rolny ještě dojde, já je umístim tak, že fiknu spodní trubku od ochranýho rámu a vevařim je mezi konce tak, aby byly opředný o naviják. Musim na to koupit kus nerez plocháče a svařit to u někoho kdo vaří nerez (trubky sou z nerezu) Jesli ale vy trubky nemáte, musíte rolny přidělat jinak, např. na držák od navijáku pomocí navařenejch plocháčů, který nahoře přišroubujte k nárazníku.

Tim je celá věc hotová a já se už těším nato až něgde zapadnu a budu moc Noella pořádně vyskoušet :-)  Jakmile bude nějakej testík nafocenej, napíšu k tomudle článku pokračování s fotkama jak naviják tahá !  Neváhejte a splňte si svuj sen taky, protože za tu námahu to fakt stojí a teď už hlavně nemusíte vymejšlet jak na to :-)))

 

2. díl aneb rolny už sou na místě

Takže rolny už sou na místě - s Pepou sme fikly spodní rouru na trubkovym rámu, vevařili L profily o tloušťce cca 6mm a na ně našroubovaly rolny. Čas ukáže jestli to trubky vydržej. Podle mě jo (je to nerez, ne nachromovaný železo), ale dyš ne, tak pudou pryč a nastoupí pevnostní nárazník…

 

© Chorche 2005