Modifikace zadního pérování na 4runnerech I.generace

Konečně sem se dokopal k tomu, abych jednak zrealizoval tento upgrade zadního pérování a jednak o něm něco napsal.

 

Takže asi takle : Zadní náprava je u I.generace uchycená na listovejch perech. Jejich vlastnost je, že po nějaký době se začnou unavovat a prověšovat. Na tudle bolest sem nejdřív oběvil a instaloval Add-A-Leaf kit. Ten se jevil poměrně levnej a splnil svůj účel. Ale po dvou letech provozu konce listovejch per, který nebyly podepřený začly ochabovat a ohybat se na druhou stranu přes tu podpěru přidanýho listu. A tak sem se po vzoru Lišáka (na jeho Lanďáku) rozod nainstalovat nafukovací měchy. Měchy maj tu výhodu, že jima lze pak měnit světlou vejšku auta podle potřeby. Nutno říct, že průkopník u runnerů byl Chip, kterej to nainstalil přede mnou. Ale já vam teď poskytnu návod jak na to.

Nejdřív je nutno koupit dva nafukovací měchy do sedadla od autobousu Karosa. K dostání sou např. zde : http://www.vanep.cz/

V Praze Libni.

Ve stejném obchodu ještě koupíte cca 4-5 m hadice na nafukování a 3 převlečný matice, 3 koncovky pod matice, jednu roztrojku (tzv. téčko) a jednu spojku hadic. Všechno to vyjde na cca 15 stovek českých.

 

Na jeden konec spojky hadic pak přiletujete běžnej ventilek z kola / auta atd.

No a pak si uděláte nebo necháte udělat tzv. misky do kterej se měch uloží. Udělá vám je třeba firma A-Z HUTNÍ s.r.o. v Praze Suchdole, Dvorská 8 za 400 Kč dohormady. Na každej měch dvě. Jednu horní jednu dolní. Dohromady teda čtyři.

 

Nyní již můžete přistoupit k instalaci. Odstraňte horní gumovej doraz a provrtejte díru do jeho nosníku. Díra musí odpovídat díře v misce tak aby miska byla po navaření vycentrovaná. Díra je kvůli přívodu vzduchu. Potom na nosník navařte misku.

Na dolní uchycení si uřízněte nejdřív kus plocháče - cca 5x5 cm a ten navařte na plochu mezi Učka který držej listy. Na plocháč pak navařte spodní misku. Můžete vařit zevnitř, protože miska má kvůli tomu uprostřed díru J

 

Výsledek pak bude vypadat asi takle :

Potom je třeba udělat to samý na druhý straně. Jakmile to máte, je třeba si naměřit dýlku hadic tak aby měchy byly navzájem spojený a uprostřed hadic bylo téčko kterým se přivede vzduch od ventilku

Hadice pak provelčete dírama v nosnících a miskách a nainstalujete na měchy pomocí převlečnejch matic. Uprostřed hadice spojíte téčkem. Měchy pak vsunete mezi misky. Hadice můžete přichytit rychloupínacíma proužkama třeba.

Nakonec zapojíte do téčka poslední kus hadice, kterej dotáhnete až dozadu a dle vlastního uvážení přichytíte. Na konec našroubujete spojku s naletovaným ventilkem. Já ho mam zatím přidělanej na rameni od tažnýho.

 

No a pak stačí jenom nandat kola, schodit auto z heveru a pumpičkou nebo kompresorem foukat vzuch do ventilku. Jestli ste všechno udělali správně tak se vám zadek auta začne pěkně zvedat … J

© Chorche 2004

 

P.S. no a máme tu fungl novou novinku a sice informaci, že měchy dou dát i do druhý generace a sice do pér. Rychlej návod a fotky najdete zde .