Trable s lambdou

 

Jak už ste si mnozí všimli na foru, řešil sem trable s lambdou (anglicky oxygen sensor), jak to dopadlo se dočtete právě zde:

 

Lambda sonda je taková vošklivá věc, našroubovaná do vejfuku, která zjednodušeně řečeno měří smrad ve vejfuku před katalizátorem. Smrad vyhodnocuje a údaje posílá do počítače (ECU) a ten podle nich buď přidává nebo ubírá bohatost směsi. Podle výrobců lambda vydrží fungovat asi 60000 Km. Mě vydržela 250000 což je asi úctyhodnej výkon…

 

Začalo to tak, že mi začala svítit kontrolka "check engine". Proved sem vzápětí diagnostiku a z chybovýho kódu 21 poznal že lambda sonda nedodává správný informace do ECU. To mělo za následek značný zvýšení spotřeby (odhadem na 17-20 litrů), protože ECU potom dává preventivně do motoru neustále bohatou směs. Dojel sem za Chipem, kterej mi poskytnul jeho starou lambdu (už jí nepotřebuje když instaluje dýzla) a po jistym vypětí s povolenim zarezlejch šroubů jí nainstaloval na místo tý původní. Jenže ani Chipova lambda nebyla úplně v cajku a diagnostika chvílema hlásila stejnou chybu. Navíc pak ještě chvílema bohatou a chvílema chudou směs. Nezbylo než začít přemejšlet o nový lambdě. Ale gde jí vzít ? Nová u dýlera stojí bratru 5500 Kč !

 

A tak sem zalistoval po webu a našel todle . V tomle shopu jsem objednal lambdu #15728 za 59 dolarů, což je v podstatě univerzální 4 drátová lambda s adaptérem na 4runneří vejfuk. Koupil bych origoš, jenže ta byla za 133 …  A čekal. Jenže posléze sem s hrůzou zjistil, že shop to poslal místo poštou přes DHL. Takže místo poštovnýho kolem 10 dolarů sem za něj zaplatil dalších 60… No a pak na rozdíl od pošty kdy platim za dovezený věci max. DPH sem musel ještě cálnout i clo celkem za 700 Kč… Takže celá sranda vyšla na cca 3500 Kč. Furt levnější neš lambda od dýlera ale efekt nebyl tak zásadní.

 

No a nyní už k montáži pro ty který maj stejnej trabl :

 

Nejdřív doporučuju nastříkat matky na starý lambdě sajrajtem na povolování zarostlejch šroubů.

 

Pak si otevřete dveře u řidiče a odšroubujte plastovou lištu na prahu. Pod kobercem najdete konektor od lambdy a odpojte ho.

 

Průchodkou si protáhněte konektor ven z auta. Pak můžete povolit zarezlý matky a lambdu vyndat z vejfukový roury. Kabel s konektorem vytáhněte kolem rámu a podlahy ven a dejte na stranu.

 

Jestli ste si objednali tu samou novou lambdu co já, tak bude potřeba upravit (prodloužit) kabely o část těch z původní starý lambdy s původním konektorem. Původní kabel je totiž o kus delší a nová lamda (na obrázku vlevo) neobsahuje konektor.

 

 

Já sem udělal to, že sem starý kabely fiknul hned za lambdou, stáhnul starou bužírku s průchodkou a do ní nastrčil kabely od nový lambdy. Nakonci za průchodkou sem kus bužírky ufik aby byly kabely vidět a nastavil koncem kabelů původních z konektorem. Na propojení obou stran obsahuje set nový lambdy takovej spešl propojovací konektor. Návod na to jak to propojit (kerej kabel s kerym) je součástí balení.

 

 

 Výsledek pak vypadá nějak takle :

 

 

 

Jakmile to máte hotový, opačnym procesem novou lambdu zase nainstalujete do vejfuku, kablík protáhnete dírou v podlaze, průchodku nacvaknete a konektor připojíte. Je důležitý potom před nastartováním vynulovat z paměti ECU chybový hlášky. To uděláte tak, že na půl minuty vytáhnete pojistku od EFI (nebo odpojíte baterku).   Pak už stačí nastartovat a project auto tak, aby se stačil zahřát motor a vejfuk. Když se chybová hláška neobjeví, máte vyhráno !

 

 

ã Chorche 2005