Takže, konečně sem se dokopal k tomu abych popsal celou záležitost kolem automatickejch uzávěrek.

 

Na úvod pár slov ohledně rozlišení brandů : egzistuje několi výrobců automatickejch uzávěrek. Ty nejznámější sou Lock Right, Detroit EZ Locker a Aussie Locker. Všechny sou si v podstatě hodně podobný, lišej se použitym materiálem a drobnejma detailama v dizajnu.

Popis funkce je pro všechny stejnej, nebo hodně podobnej. 

Tady teď napíču pár reklamních keců jak to všechno funguje (text je z mejch připravovanejch stránek o Aussie Lockerech a v podstatě překlad ze stránek výrobce).

Obecné informace

  1. Aussie Locker je plně automatická a precizně vyrobená 100% uzávěrka diferenciálu. Nevyžaduje žádný manuální zásah pro zapnutí a vypnutí během jízdy vozu. Nevyžaduje tedy žádné ovládací prvky, kompresory, hadičky, kabely apod.
  2. Zcela nový patentovaný design Aussie Lockeru využívá na svůj chod dvě síly. Jednak při zatáčení sílu vnějšího kola vozu, které opisuje věčí dráhu než kolo vnitřní a jednak sílu motoru přenášenou na vnitřní "náboje" Aussie Lockeru.

Jak se Aussie Locker liší od standartního diferenciálu

Standartní (otevřený) diferenciál je vytvořen pro tyto dvě operace :

  1. Přenos energie (přes ostatní součásti vozu) z motoru na kola 
  2. Zajišťovat diferencování poháněných kol - tj. umožnit rozdílnou rychlost levého a pravého hnaného kola při průjezdu zatáčkou (vnitřní kolo se točí pomaleji než vnější)

Standartní diferenciály umožňují přenos energie z motoru na obě hnaná kola v poměru 50:50 když vůz jede rovně a obě kola se točí stejně rychle  a  přenos energie v poměr 100:0 ve chvíli kdy se jedno kolo ocitne ve vzduchu (bez kontaktu se zemí) což je typická situace při off roadingu.

Tato vlastnost tradičních diferenciálů je sice vhodná na jízdu po silnici, ovšem v terénu může způsobit značné potíže. Už jen malý rozdíl v trakci v terénu způsobí prokluz odlehčeného kola a tím zastavení nebo zpomalení pohybu vozu

Tzv. limited slip (LSD) diferenciál neboli "samosvor" je také v podstatě  otevřený diferenciál, který využívá kluzných lamel k částečnému zamezení prokluzu kola, nicméně na svou práci vyžaduje aby obě kola měly alespoň částečný kontakt s terénem. Ve chvíli kdy se jedno kolo ocitne ve vzduchu, pozbývá "samosvor" jakékoli funkce a chová se stejně jako otevřený diferenciál - a točí odlehčeným kolem.

Aussie Locker naopak překonává vlastnosti standartního diferenciálu tím, že rozděluje hnací sílu rovnoměrně na obě kola v poměru 50:50 a nezáleží zda se kolo ocitá na zemi nebo ve vzduchu. Samozřejmě ale zachovává diferenci kol při průjezdu zatáčkou.

Jak se chová Aussie Locker

Mechanismus Aussie Lockeru umožní kolu, které se dotykem s vozovkou při zatáčení točí rychleji (vnější kolo) aby se točilo rychleji než je rychlost diferenciálu (a motoru). Nikdy ale naopak neumožní žádnému kolu aby se točilo pomaleji než je rychlost diferenciálu (a motoru).  To znamená, že žádné kolo se nikdy nepřestane točit pokud se točí diferenciál (a motor).

100% Uzávěrka

Aussie Locker je 100 % uzávěrka, tzn. že neumožňuje žádný prokluz kol pakliže je uzamknut - všechny mechanické části do sebe zapadají napevno.  S Aussie Lockerem dostáváte 100% záruku trakce obou kol.

Jednoduchý Design
Když se podíváte na díly, z nichž se zkládá Aussie Locker budete překvapeni jejich jednoduchostí. Malé množství dílů na rozdíl od jiných uzávěrek znamená věčí odolnost, menší váhu a samozřejmě nižší cenu .

 

Nicméně abyste si to celý dokázali představit v reálu (teď se bavim o tom co se děje při zatáčení s uzávěrkou), je to o tom, že obě vnitřní poloviny uzávěrky maj lehce šišatou díru na pinion čep (to je ta tyčka na kerý normálně držej planety). Díra je šišatá proto, aby ve chvíli kdy při zatáčení jedno kolo (řekněme pravý při projíždění levotočivý zatáčky) má tendenci předbíhat to druhý došlo k pnutí pravýho unašeče uzávěrky (do něj je zastrčená pravá poloosa) a pravý vnitřní poloviny uzávěrky. Pravá vnitřní polovina se posune o kousek ve směru točení předbíhajícího kola (dík tomu, že díra na pinion není kulatá ale šišatá - má k tomu prostor). Tim dojde k tomu, že se udělá prostor k tomu, aby se mohla malinko (o vejšku zubu) přimáčknout k levý vnitřní polovině uzávěrky. Jakmile se todle stane tak zuby pravýho unašeče přestanou zabírat do zubů pravý vnitřní poloviny uzávěrky a pravý rychlejší kolo začne předbíhat. Zuby sou od sebe mikoskopicky vzálený a může dojít ke cvakání tim jak se o sebe otíraj. Jakmile přestane pravý kolo předbíhat (konec zatáčky), pravá vnitřní polovina závěrky se zase srovná naspátek a zuby zacvaknou do pravýho unašeče.

Při jízdě po rovině se tak celá uzávěrka točí dohromady i s košem diferáku a s ní se točej i obě kola. Jakmile dojde k zatáčení, motor začne pohánět jen vnitřní kolo v zatáčce, vnější kolo volně (nebo za tichýho cvakání) předbíhá. Tadle funkce samozřejmě funguje jak na silnici tak v terénu, na sněhu i jinym kluzkym povrchu, protože síly nutný na rozpojení zubů sou hodně slabý (na heveru s kolama ve vzuchu toho docílí pouhym prstem - otáčíte jednim kolem a druhý zastavíte).

V terénu potom samozřejmě využijete toho, že se vám vždycky budou točit obě kola, ať sou na zemi nebo ve vzduchu J

No a teď k samotný montáži:

Uzávěrka se montuje do koše diferáku místo planetovejch koleček a původních unašečů (nebo jaxe to menuje).  Do každýho auta a difu bude montáš trochu odlišná ale v zásadě de o to dostat se ke koši diferáku (po vypuštění voleje), vytáhnout poloosy, vyndat koš,  sundat talíř, vyklepnout pinion čep, vysypat planetky a unašeče a nandat dovnitř nejdřív unašeče uzávěrky, potom jednu vnitřní polovinu osazenou kolíkama, potor druhou polovinu osazenou kolíkama (tak aby kolíky byly schovaný v dírách pro následující pérka), nasadit pérka ke kolíkům, vrátit pininon, nandat talíř a celej koš nacpat naspátek do nápravy. Vypadá to všechno jednoduše že ? Podle výrobce to zmákne netalentovanej jedinec za pár hodin. Mě to trvalo asi 6 hodin čistýho času a za pomoci Libora berťáka a jeho kolegy.

Samozřejmě při montáži nesmíte zapomenout na věci jako je označit si na talíři a koši vzájemnou polohu, označit si šrouby kerý držej talíř tak jak byly v koši našroubovaný a u difů na kerejch se dá štelovat vůle i polohu matic. Všechno pak musíte dát naspátek přesně tak jak to tam bylo. Já to dával do předního difu na 4runneru, kde sou místo matic jen vyrovnávací podložky - musej se dát stejně jak byly - levá do leva, pravá doprava. Nicméně, každej kdo si uzávěrku koupí, obdrží k ní i poměrně přehlednej návod, takže snad nic neopomene.

Montáž do předního 7,5" IFS difu na 4runneru:

Postup sem volil takovejhle : auto sme zvedli na heveru tak abysme pod nim mohli chodit :-). Dále sme vypustili volej z difu a sundali dekl pod motorem. Následně sme povolili 12 šroubů na poloosách (6 na každý)  kerý držej obě části poloos u sebe.

Po vyražení šroubů  dou potom poloosy od sebe:

 

Nicméně, nevyndáte je natolik, aby šel pak vyndat koš difu. To sem zjistil až posléze, takže vám radim rovnou odšroubovat 4 šrouby na dolních kulácích a  kousek odundat kola do stran. Pak už dou obě poloosy krásně ven.

Jakmile todle máte, je třeba odšroubovat dif ze silentbloku na příčce mezi ramenama na kerý drží. Potom odšroubujete celou příčku (4 šrouby). Tim se dostanete k víku difu. Odšroubujete ho a uvidíte svuj krásnej dif :

Povolíte 4 šrouby na kterejch drží a opatrně ho vyndáte ven. Nezapomeňte si dát na správný strany ložiska a vyrovnávací podložky, nesmíte to pak poplíst !

Dif dáte na stůl, označíte si na talíři (to velký ozubený kolo) a na koši vzájemnou polohu:

Potom odšroubujte talíř (šrouby si dávejte vedle sebe tak jak byly za sebou). Teď můžete vytáhnout pinion a vysypat vnitřnosti. Bez váhání tam hned můžete umístit uzávěrku. Postup je trochu hlavolam, ale přídete na to. Je třeba nejdířv umístit oba unašeče. Potom vazelínou přilepit jeden vnitřní člen se spacerem (ten kterej je na straně talíře). Člen musí mít v sobě zapíchnutý dva kolíky v dírách kde potom budou pružinky. Potom tam šoupnete druhej člen se spacerem a s kolíkama. Následně šroubováčkem posunete kolíky hloubějc do dírek :-) a do vzniklýho prostoru nacpete pružinky.

 

 Umístíte pinion, našroubujete talíř a celou sestavu máte pohromadě.  Celý to můžete vesele vrátit do auta. Ložiska a podložky vraťte na správný strany.

Následně zastrčíte poloosy, sešroubujete jejich půlky k sobě (oněch 12 šroubů) a vyzkoušíte funkčnost difu. Musí se vám točit zlehka (točte kardanem). Nesmí se ale nijak vaklat. Jestli je všechno v pořádku, můžete vrátit na svý místa i kuláky a kola a vyzkoušet jak nová uzávěrka pěkně cvaká. Rukou pomalu roztočte jedno kolo, mělo by se vám točit i protější. Ve chvíli kdy zvýšíte votáčky toho jednoho se kterým točíte by měla uzávěrka povolit a procvaknout. Stejně to můžete vyzkoušet tak, že kola roztočíte a pak jedno zabrzdíte - protější by mělo procvakávat. Cvakání stichne, když dif zadeklujete a naplníte volejem.

Pak už jenom vrátite na místo příčku na kerý drží celej dif, přišroubujete k silentbloku a vrátíte dekl pod motorem.  A můžete jít testovat. Mě při jízdě po asfaltu se zamklejma volnoběžkama a zařazenym pouze zadkem nepřišlo jiný nic než se starym otevřenym difem. Nic necvakalo, auto nikam netáhlo, volant šel otáčet normálně. Pouze při zatáčení za roch bylo slyšet hodně tichý Ť Ť Ť Ť .  Asi jako by pneumatiky trochu šoupala o podběch. 

V terénu se zařazenym předkem sem potom pozoroval to, že se volant rychlejc vracel doprostřed. Tzn. po zatočení jak na plyn tak bez plynu, měl volant věčí tendenci se vrátit do středu než měl se starym difem. Ale ta síla neni nijak značná, rozhodně udržíte volant v jedný ruce bez problémů. No a samozřejmě hrabou obě kola.

Co říc závěrem ?

Každýmu můžu tendle typ uzávěrek vřele doporučit. Opravdu fungujou jak maji, neni se evidentně třeba obávat zhoršenejch jízdních vlastností na asfaltu.  V terénu projedete mnohem víc (uš se těšim až objednám uzávěrku i na zadek...) a neni třeba se zabejvat přepínáním vypínačů jako u manuálních špér. Všechno chodí automaticky přesně jak má.

A samozřejmě vás zajmaj ceny. Celou tudle srandu můžete mít za směšnejch 230-260 dolarů + poštovný + clo + DPH. Navíc sem se dohodnul s majitelem firmy která Aussie Locker vyrábí, že můžu jeho výrobky v Čechách nabízet. Připravil sem stránky www.uzaverky.unas.cz  kde se daj dozvědět další podrobnosti. Takže kdo nemá chuť si to schánět sám, může tak učinit přeze mně, respektive Liborův autoservis AMODO.  U něj lze taky celou srandu nechat nainstalovat.

Cokoliv se chcete zeptat, nebo případně vyzkoušet nebojte se mi napsat na   chorche@tiscali.cz.

 

ã Chorche 2004